ZAWIADOMIENIE

W dniu 6 maja 2017 odbędzie się ogólnopolska impreza p.n. Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Organizatorem akcjijest "Akademia Złotego Wieku" - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie.

Współorganizatorami są:
- Polska Federacja Nordic Walking i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Cele akcji
- zachęcenie Studentów UTW do aktywności sportowej
- integracja środowiska studenckiego
- promocja czynnego spędzania wolnego czasu.

Marsz rozpocznie się równocześnie we wszystkich polskich miastach o godzinie 11:00.
W Słupsku uczestnicy spotkają się na placu przed Muzeum Pomorza Środkowego, następnie przemaszerują ulicami miasta.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z RADKĄ FRANCZAK

W dniu 24 kwietnia br. odbyło się spotkanie słuchaczy SUTW z Radką Franczak, autorką powieści "Serce". Oprócz niezwykle ciekawej debiutanckiej powieści jest reżyserką filmów dokumentalnych oraz zajmuje się fotografią. Podczas prezentacji, które prowadziła kol. Wanda Lenc, rozmawiano o problematyce utworu, a fragmenty powieści czytali członkowie Sekcji Literackiej. Autorka opowiedziała również o swoich dotychczasowych artystycznych dokonaniach i twórczych planach.


ZIELONYM SZLAKIEM

W dniu 19.04.2017r członkowie Sekcji Biologicznej wraz ze swoim wykładowcą Profesorem Zbigniewem Sobiszem wybrali się na wspaniałą wycieczkę "Zielonym szlakiem Otto von Bismarcka". Zwiedzaliśmy piękne kościoły i pałace w miejscowościach Krąg, Wieleń, Osowo i Warcino.
W Warcinie zwiedzaliśmy pałac (obecnie Tech.Leśne) i przepiękny stary park - dawniejsza posiadłość von Bismarcka.

ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE

W dniu 12.04.2017 nasi wolontariusze odwiedzili dwie świetlice środowiskowe. Jedna przy ul.Grottgera gdzie zorganizowano śniadanie wielkanocne dla dzieci a druga świetlica przy Al. Sienkiewicza gdzie uczestniczyliśmy w turnieju tenisa stołowego i przy tej okazji dzieci otrzymały słodycze z okazji świąt.
Pobyt w tych placówkach to dla nas wielka przyjemność.


ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

W dniu 03.04.2017 roku wolontariusze SUTW wzięli w spotkaniu w Przedszkolu Integracyjnym przy ulicy Wiatracznej i Kasztanowej.
W tym dniu wolontariusze naszego SUTW uczestniczyli w marszach organizowanych przez Przedszkola na ul. Kasztanowej i Wiatracznej w Słupsku ponieważ dzień 3 kwietnia jest Światowym Dniem Autyzmu.
PRZYWITANIE WIOSNY

W sobotę dnia 01.04.2017 odbyła się pierwsza otwarta wędrówka z kijkami w ramach realizowanego zadania publicznego "Wiosenne wędrówki seniorów". Następna planowana jest na 20 maja.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy przeszli spod Kina Millenium poprzez Park Kultury i Wypoczynku do kąpieliska im. Trendla. Imprezę zakończyło spotkanie integracyjne przy ognisku. Był bigos, kiełbaski i bardzo miła atmosfera. Do zobaczenia na drugiej wędrówce.


PIERWSZA WIOSENNA WĘDRÓWKA Z KIJKAMI

W sobotę dnia 01.04.2017 r. odbędzie się otwarta wędrówka z kijkami zakończona ogniskiem integracyjnym. Wymarsz o godzinie 11:00 spod Kina Milenium. Uczestnicy przejdą około 4 km w kierunku kąpieliska
im. Trendla, przez Park Kultury i Wypoczynku. W programie instruktaż Nordic Walking oraz integracyjne ognisko z kiełbaskami. Impreza jest organizowana w ramach zadania publicznego "Wiosenne wędrówki z kijkami" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.

NOWE WŁADZE

W dniu 27.04.2017 na Walnym Zebraniu Członków Słupskiego zostały wybrane na 3-letnią kadencję nowe władze: Zarząd w składzie:

Prezes Renata Majerowicz
V-ce Prezes Wanda Lenc - Dziurawiec
Wacław Pietkiewicz
Skarbnik Danuta Wabia
Sekretarz Grażyna Andrzejewska
Członkowie zarządu Barbara Borowska
Agnieszka Krzymuska
Ziemowit Szafran

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE

W dniu 27.03.2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze z 3 - letniej działalności Zarządu. Odświętny charakter zebrania sprawił wystep chóru oraz obecność gości: Pani Prezydent Krystyny Danieleckiej - Wojewódzkiej, Pani Przewodniczacej Miejskiej Rady Beaty Chmielewskiej i Pani Dyrektor SCOPiS Beaty Macedońskiej.
Ustępującemu Zarządowi udzielono absolutorium i w tajnym głosowaniu wybrano nowy Zarząd.POZDROWIENIA

Pozdrawiają nas nasi przyjaciele z Portugalii

WSPÓLNIE WITAMY WIOSNĘ

W dniu 21.03.2017 nasze wolontariuszki towarzyszyły dzieciom przedszkolnym w czasie powitania wiosny.
Łączymy pokolenia !!!
NIECODZIENNY WYKŁAD

W dniu 20.03.2017 członkowie Sekcji Literackiej wystąpili ze spektaklem na tamat rzeki Wisły z okazji ROKU WISŁY. Scenariusz i prowadzenie -dr Marianna Borawska. Byly piękne wiersze o Wiśle, slajdy i wspólne śpiewy. Pozostały nizapomniane wrażenia.
I MUSICALE TEŻ LUBIMY

W dniu 16.03.2017 wybraliśmy się w podróż do Szczecina by obejrzeć na Zamku Królewskim musikal "Crazy for you". Warto było i trudy podróży nie były straszne.

WYSTĘP KABARECIKU

W dniu 15.03.2017 nasz Kabarecik wystąpił na spotkaniu emerytowanych nauczycieli ZNP. Występ spotkał się z aplauzem gości.
WOLONTARIAT

W dniu 15.03.2017 wolontariuszki SUTW razem z dziećmi z Przedszkola Integracyjnego /ul. Wiatraczna/ oraz uczennicami Zepołu Szkół Agroturystycznych/ul. Wiatraczna/ wykonywały piękne dokoracje z warzyw.
NASI BIOLODZY

W dniu 14.03.2017 członkowie Secji Biologicznej w dwu grupach, pod kierunkiem Prof Zbigniewa Sobisza brali udział w Warsztatach z zastosowaniem mikroskopów. Tym razem była pod mikroskopem łuska spichrzowa cebuli. Dziękujemy Panie Profesorze za czas,który poświęca Pan naszym słuchaczom.
DZIEŃ KOBIET

W dniu 06.03.2017, wyprzedzając DZIEŃ KOBIET, nasze koleżanki z Sekcji Teatralnej przedstawiły kabarecik w reżyserii Janki Lachowskiej. Kabarecik nawiązywał min. do zbliżających się wyborów nowego Zarządu. Dotychczasowy Zarząd kończy swoją kadencję po upływie określonego Statutem 3 letniego okresu działalności.
WYBÓR ZARZĄDU

Już za kilka dni / 27.03.2017 / kończy się kadencja Zarządu Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybranego 3 lata temu. Wybrany zostanie kolejny Zarząd. Kierownicy Sekcji pozostaną i pracować będą, jak sądzi Zarząd, z takim samym zaangażowaniem jak dotychczas. O tym dyskutowano w dniu 06.03.2017 r. W imieniu ustepującego Zarządu tym wszystkim ,którzy pracowali na rzecz SUTW podziękowała Prezes SUTW prosząc równocześnie o to zaangażowanie dla naszego wspólnego dobra.
TŁUSTY CZWARTEK

W dniu 23.02.2017 nasi wolontariusze tym razem sprawili radość, przygotowując wspólnie faworki dzieciom z przedszkola przy ul. Kasztanowej.
WIZYTA W PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM

W dniu 16.02.2017 nasze wolontariuszki w Przedszkolu Integracyjnym przy ul. Wiatracznej przygotowywały z dziecmi deserki. Dzieci były bardzo zadowolone.
KOCHAMY TEATR

W dniu 20.01.2017 nasi melomani oglądali i słuchali pięknych melodii opery ZEMSTA NIETOPERZA w operze NOWA w Bydgoszczy.
PASTORAŁKA

Teatr Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dwukrotnie wystawił sztukę Pastorałkę pt."Nużeśmy Chrześcijanie" na podstawie tekstu słownego i muzycznego Leona Schillera w reżyserii Huberta Gendiga w opracowaniou muzycznym Bartosza Kieresińskiego. Pierwszy występ odbył się 3 lutego w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku dla publiczności których patronatem jest Centrum Inicjatyw Społecznych. W dniu 5.02.2017 wystąpiliśmy po raz drugi w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym w Kobylnicy. Oba występy i spotkania z sztuką teatralną zostały ciepło przyjęte przez żywiołowo reagującą publiczność. Zostaliśmy zaproszeni na następne występy.

KOLĘDUJEMY

Chór Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Seniores Cantates wystąpił z koncertem kolęd:
06.01.2017 w kościele Ewangelicko-Augsburskim
08.01.2017 w kościele św. Jacka
18.01.2017 w przedszkolu Niezapominajka
25.01.2017 w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym Psychiatrycznym w Widzinie


WSPÓLNY SPEKTAKL

W dniu 20.12.2016 wspólnie z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego członkinie Sekcji Teatralnej wzięły udział w prezentacji spektaklu "ŻYJ Z PASJĄ". Był to przykład działań integracyjnych młodzieży z seniorami.

WYSTAWA MALARSKA NASZYCH SŁUCHACZEK

W Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul.Niedziłowskiego można jeszcze oglądać i podziwiać prace malarskie naszych słuchaczek.
Wystawa została zrealizowana w ramach projektu "Przestrzeń dla seniora" i współfinansowana przez Urząd Miasta Słupsk.

Jeśli nie widziałeś wystawy - Zarząd SUTW zaprasza

OSTATNIE SPOTKANIE W I-SZYM SEMESTRZE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Dzień 19.12.2016 był ostatnim dniem wspólnych spotkań słuchaczy SUTW w I-szym semestrze roku akademickiego 2016/2017. Był to bardzo uroczysty dzień. Najpierw był wykład mec. Piotra Kawałka o roszczeniech pacjenta w przypadku błędów medycznych. A potem...... koncert chóru i spektakl teatralny "Pastorałka", a wszystko to w wykonaniu naszych zdolnych i pracowitych słuchaczy - członków sekcji chóralnej i teatralnej.
I wreszcie jak każdego roku dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie zdowia, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2017 Roku.


JASEŁKA

W dniu 16.12.2016 r. w sali MCK odbyła się prapremiera spektaklu JASEŁKA. Reżyserem spektaklu jest mgr Hubert Gendig.
Spektakl jest częścią zadania publicznego "Warsztaty twórcze seniorów",współfinansowanego przez Urząd Miasta w Słupsku.


OSTATNI WYKŁAD BIOLOGICZNY W 2016

W dniu 15.12.2016 prof Zbigniew Sobisz dla członków Sekcji Biologicznej wygłosił ciekawy wykład o tematyce świątecznej: "Symbolika Bożego Narodzenia".


NASI WOLONTARIUSZE

W dniu 12.12.2016 r. po wykładzie mec Piotra Kawałka "Prawo rodzinne i spadkowe dla seniorów" Wanada Drozd - kierowniczka Sekcji Wolontariatu wręczyła dyplomy uznania przyznane przez Centrum Wolontariatu naszym koleżankom i kolegom za ich działalność dla potrzebujących.

NASI ARTYŚCI

W dniach 09.12.2016 r. w gościnnej sali Słupskiego Centrum Kultury nasi artyści z Sekcji Teatralnej wystawili sztukę "Dożynki-Wizyta Starszej Pani ". Sztukę reżyserował mgr Hubert Gendig.
Była to realizacja zadania publicznego "Warsztaty Twórcze Seniorów" współfinansowanego przez Urząd Miasta Słupska.

KONFERENCJA NA TEMAT ZDROWIA PUBLICZNEGO

W dniu 08.12.2016 byliśmy uczestnikami konferencji "Współczesne wyzwania zdrowia publicznego. Senior-Zdrowie-Edukacja-Terapia". Konferencja odbyła się w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Organizatorami konferencji byli :Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku, Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku oraz Policealna Szkoła Medyczna w Słupsku.

GALA WOLONTARIATU

W dniu 05.12.2016 r odbyła się Gala Wolontariatu zorganizowana przez Słupskie Centrum Wolontariatu. Zostaliśmy wyróżnieni za naszą działalność wolontariacką, wolontariusze otrzymali dyplomy.
NASI WOLONTARIUSZE U MILUSIŃSKICH

W dniach 28 i 29.11.2016 nasze wolontariuszki razem z dziećmi przygotowywały słodkości i ozdoby choinkowe w zaprzyjażnionym przedszkolu nr 32
MINISTER GOWIN W SŁUPSKU

W dniu 28.11.2016 gościem Akademii Pomorskiej był Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na to szczególne spotkanie zaprosił nas Rektor Akademii Pomorskiej.
WARSZTATY

W dniu 28.11.2016 słuchacze SUTW brali udział w warsztatach "Pokonywanie bariery wiekowej-komunikacja międzypokoleniowa". Warsztay odbyły się w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej a poprowadził je mgr Rafał Rybka w ramach wolontariatu. Panu Rafałowi bardzo dziękujemy.

Zarząd SUTW


RAPORT NA TEMAT KULTURY W UNIWERSYTETACH TRZECIEGO WIEKU

Jako jeden z 10 uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce spotkaliśmy się 22.11.2016 r. w gronie działaczy naszego UTW aby rozmawiać na temat kultury. Raport dla Ministerstwa Kultury w ramach Programu "Obserwatorium kultury" przygotowuje mgr Jakub Wróblewski.
To włśnie z p.Jakubem rozmawialiśmy jakie działania kulturalne podejmuje nasz UTW. Mówiliśmy o zaangażowaniu słuchaczy jako twórców a zarazem odbiorców sztuki. Na zakończenie wizyty nasz gość podziwiał prace członków sekcji plastycznej.
BIOLODZY I POMNIKI PRZYRODY

W dniu 17.11.2016 r. członkowie sekcji biologicznej zapoznawali się ze słupskimi pomnikami przyrodu w centrum miasta. Deszczowa pogoda nie stanowiła przeszkody w realizacji tego ciekawego biologicznego warsztatu. Warsztaty poprowadziła pani Grażyna Huet.

NASI WOLONTARIUSZE

Jesteśmy tam gdzie nas potrzebują. A właśnie dzieci z przedszkola nr 32 przy ul. Kalinowej marzą o rozgrywkach szachowych. Systematycznie nasi wolontariusze: Teresa Wyrostek i Wacław Pietkiewicz spełniają te marzenia. Jedno ze spotkań szachowych odbyło się 14.11.2016 r.

JUREK ZELLMA

Nasz kolega Jerzy Zellma został zwycięzcą XXI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Romantycznie", który odbywał się w Szczecinie w dniach 12-13.11.2016 r. GRATULUJEMY

PODZIĘKOWANIA


Alicja Augustyniak
Prezes Zarządu
Fundacja Kochajmy Zabytki

PODZIĘKOWANIA Z AKADEMII POMORSKIEJ
REŻYSER A GRUPA TEATRALNA

Przychodzi z powiewem nadziei
rozpalonym czołem
Okiem ogarnąć scenę
rozgrywanych uczuć
Chłodno ocenić miarę
oczekiwań
Przypisując rolę
nie tej osobie
Grającej bezwiednie
czas odebrany..........

h, staniszewska


NASZ KABARECIK

W dniu 19.10.2016 Polski Związek Niewidomych w Słupsku ochodził
65 -lecie swojej działalności.Uroczystość tę uświetnił min. występ naszego kabareciku w reżyserii Janki Lachowskiej.

POŻEGNALIŚMY LATO

Dnia 15 pażdziernika 2016 r. pożegnaliśmy lato otwartą wędrówką z kijkami zakończoną ogniskiem integracyjnym. Przebyliśmy trasę ponad 4 km.
Impreza zorganizowana została w ramach zadania publicznego "Senior w plenerze" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.

I MY TAM BYLIŚMY

W dniu 12.10.2016 w Akademii Pomorskiej odbyła się inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017. Byliśmy zaproszenie na tę uroczystość.

ROZPOCZĘCIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

W dniu 03.10.2016 rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2016/2017. Inaugurację rozpoczął chór wykonaniem hymnu studenckiego Gaudeamus igitur a następnie wysłuchaliśmy wykładu mgr Marzanny Nowakowskiej pt. Historia rodzinna zamiast smartfona.


SŁUPSK W TOKIO

Fundacja Kochajmy Zabytki Zabytki dzieciom zorganizowała w dniu 15.09.2016 r. wyjazd dzieci niepelnosprawnych wraz ze swoimi pracami rysunkowymi do Japonii. Prace naszych koleżanek pokazane zostały na wystawie towarzyszącej. Dziękujemy Pani Alicji Augustyniak - Pelc za możliwość pokazania prac seniorów w Tokio.

W DRODZE DO JAPONII

Wystawa "Zabytki Słupska" w wykonaniu naszych koleżanek z Sekcji Malarskiej prezentowana będzie w Japonii we wrześniu 2016 roku.
72 ROCZNICA POWSTANIA

W 72 Rocznicę Powstania Warszawskiego odbyła się 01.08.2016 r.
na ul. H. Sienkiewicza w Słupsku inscenizacja wybuchu Powstania, której organizatorem była Fundacja INDYGO. W tym wydarzeniu wzięło udział 100 osób
Z dumą należy podkreślić, że oprócz rekonstruktorów z dwóch grup rekonstrukcyjnych, dzieci, mlodzieży w tej inscenizacji wystąpiły Koleżanki z naszego Uniwersytetu:
- Stefania Kargul
- Janina Lachowska
- Danuta Magierska
- Halina Szuryn
- Halina Staniszewska
- Danuta Reszka
- Halina Nowocinska /opiekowała się grupą dzieci powstańców/.


SENIORZY ROZGRYWAJĄ TURNIEJE BRYDŻOWE

W dniu 09.09.2016 w UTW w Stargardzie Szczecińskim rozegrany został X Jubileuszowy Turniej Par Uniwersytetów Trzeciego Wieku w brydżu sportowym. Drużynowo Turniej wygrała reprezentacja UTW z Stargardu. Drużyna słupska zajęła II miejsce.

W reprezentacji UTW Słupsk grali: Danuta Ryba, Stefan Molin, Walentyna Bukłak, Zdzisław Drewniak, Wanda Wiśniowska, Marcela Wilczyńska Marek Czarnecki Jerzy Krupiński.
III miejsce zajęła para: Danuta Ryba - Stefan Molin, miejsce V - para: Walentyna Bukłak - Zdzisław Drewniak.

Zdobyte puchary powiększyły kolekcję w biurze SUTW.
MY W JAPONII

Słuchacze SUTW - członkinie sekcji malarskiej pod kierunkiem mgr Andrzeja Szczepłockiego przygotowują swoje prace na wystawę w Japonii
WAKACJE CZAS ZACZĄĆ

W dniu 13.06.2016 r. wykładem mgr Roberta Rybki "ASERTYWNOŚĆ" zakończyliśmy ROK AKADEMICKI 2015/2016. Tak jak co roku, po ostatnim wykładzie uczestniczyliśmy w MSZY ŚW. Tym razem -w kościele pw. św Jacka. Ksiądz Proboszcz podkreslił znaczenie naszej "uniwersytetckiej wspólnoty" i życzył nam odpoczynku. Następnie udaliśmy się do restauracji Słupski Młyn na wspólny obiad. Chór SUTW Seniores Cantates pod dyrekcją mgr Rafała Przybyło umilił nam spotkanie. Gościem spotkania był Prezydent Robert Biedroń, który w ciepłych słowach docenił naszą działalność oraz życzył nam miłych wakacji. Wspólnie pozdrowiliśmy warszawskich seniorów, którzy spotkają się na paradzie w dniu 25.06.

Zarząd SUTW życzy wszystkim słuchaczom zdrowych, radosnych WAKACJI.
KABARECIK SUTW

W dniu 10.06.2016 w ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych wystąpił Kabarecik Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Humoreskę reżyserowała nasza koleżanka Janka Lachowska. Miejscem spotkania ze słupską publicznością była Biblioteka przy ul Grodzkiej.Było dużo śmiechu i duże brawa.

NASI ARTYŚCI PRZEDSTAWIAJĄ

Przy szczelnie wypełnionej sali Młodzieżowego Domu Kultury / ponad 100 osób /, w dniu 09.06.2016 członkowie Sekcji Teatralnej Słupskiego Uniwersyetu Trzeciego Wieku wystawili sztukę "DOŻYNKI-WIZYTA STARSZEJ PANI" w reżyserii Huberta Gendiga.Oprócz słupszczan na widowni pojawili się goście z różnych miast Polski - uczestnicy warsztatów zdrowotnych w Ustce, prowadzonych przez p. Zbigniewa Kuśnierza.
Gra aktorów, scenografia, stroje ocenione zostały gromkimi brawami.
Była to realizacja zadania publicznego wspołfinansowanego przez Urząd Miasta Słupska.


KINO W RAMCE

W dniu 09.06.2016 r. w Spółdzieldczym Domu Kultury "EMKA" odbyła się w bardzo ciekawy sposób prezentacja bajek dla dzieci. W "RAMCE" pokazywane byly zarówno kukiełki jak i malowane obrazy obiektów Słupska. Bajki czytały "Bajarki" ubrane w piękne stroje a były to bajki nawiązujące do historii Słupska, naszej słupskiej pisarki p. Joli Nitkowskiej.
Dzieci z zaciekawieniem ogladały fragmenty miasta Slupska i słuchały bajarek. Zadawały pytania a także odpowiadały na pytania bajarek np gdzie znajduje się dany obiekt, czy były w danym miejscu itp. To 16 edycja KINA W RAMCE.
Podobne odbyły się w szkołach, bibliotekach,przedszkolach. Koordynator projektu - Henryka Głowińska.
Jest to realizacja projektu "KINO W RAMCE" w ramach ogólnopolskiego projektu "Seniorzy w akcji", finansowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Tworczych "ę" .Wysoko oceniony został nasz projekt o czym świadczył przyjazd i uczestniczenie w prezentacji przedstawicielki TIT "ę".

HISTORIA

W dniu 09.06.2016 odbył się ostatni w ROKU AKADEMICKIM 2015/2016 wykład dla członków sekcji historycznej.Po wykładzie były podziękowania Panu Mgr Zdzisławowi Machurze, prośba wykłady w przyszłym roku akademickim a potem dyskusje przy kawie.

BRYDŻ DLA SPOŁECZEŃSTWA SŁUPSKA

W ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych, w dniu 08.06.2016 SEKCJA BRYDŻOWA Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała otwarte rozgrywki brydż a sportowego. Na ulicy Nowobramskiej, przy 3 stolikach, przez około 3 godziny nasi brydżści rozegrali kilka partii z przypadkowymi przechodniami. Udzielali także instrukcji zainteresowanym tą formą rozrywki. Szczególnie zainteresowani okazali się starsi ludzie wyrażając chęć przyłączenie do grona brydżystów -seniorów.

BECKETT I MY

W dniu 07.06.2016 w teatrze RONDO wystawiona została sztuka "Skąd, po co, dokąd?" wg Samuela Becketta w reżyserii Wiesława Dawidczyka. Aktorzy to słuchacze Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - członkowie Sekcji Teatralnej: Danuta Reszke, Danuta Magierska, Halina Staniszewska i Jerzy Zellma. Nasze koleżanki i kolega pokazali wspaniałą grę aktorską. Były wielkie brawa. Jest to dowód, że skrywane marzenia można realizować w każdym wieku.
GRATULIJEMY

GEOGRAFIA

Ostatni wykład dla Sekcji Geograficznej w Roku Akademickim 2015/2016 poprowadził dr Marek Majewski. Temat wykładu -"Filipiny".
Dziękujemy Panu Profesorowi Wojciechowskiemu oraz wykładowcom Instytutu Geografii za wszystkie wykłady w mijajacym roku akademickim.

POŻEGNANIE I POWITANIENIESPODZIANKI NA DZIEŃ MATKI

Z okazji Dnia Matki 23.05.2016 czekały na słuchaczy SUTW niespodzianki: Chór SENIORES CANTATES dał koncert nagrodzony licznymi brawami.
Kabarecik pokazał zdolności artystyczne naszych koleżanek. Reżyserka kabaretu - Janka Lachowska Właścicielka salonu kosmetyczno - fryzjerskiego zaprezentowała nowości kosmetyczne oraz ogłosiła 50% ulgę dla seniorów w poniedziałki i wtorki.


UNIWERSYTETY TRZECIEGO WIEKU PROMUJĄ DWUMIASTO

W dniu 20.05.2016 r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce odbyła się Spartakiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Ustce i Słupsku rywalizowali w różnych dziedzinach sportu o Puchar Dwumiasta. Pogoda dopisała.
Medale i liczne nagrody wręczane przez V-ce Prezydent Krystynę Danielecką-Wojewódzką były zwieńczeniem seniorskich zmagań.

W 13 konkurencjach z naszego UTW startowało 39 zawodników. Zdobyliśmy 26 medali /10-złotych,11-srebrnych i 5 -brązowych /

PAMIĘTAMY

W dniu 19.05.2016 r członkowie Sekcji Literackiej, na czele z p. dr Marianną Borawską zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny w 1050. Rocznicę Chrztu Polski.

NIEZŁOMNY Z NAZARETU

W dniu 16.05.2016 obejrzeliśmy film Niezłomny z Nazaretu, oparty na ksiązce pod tym samym tytułem. Autorem książki jest inż. J. Ryszard Kurylczyk. Niezłomny z Nazaretu to powiść historyczna o Jezusie z okresu Jego publicznej działalności. Ukazany został na tle współczesnej Jezusowi sytuacji politycznej i religijnej w Palestynie, przez pryzmat warunków w jakich działał.
Po filmie inż. Kurylczyk dedykował książkę zainteresowanym.
NASZ KABARECIK W RATUSZU

W dniu 11.05.2016 wystąpił w Ratuszu nasz Kabarecik uświetniając posiedzenie RADY SENIORÓW

VI TURNIEJ BRYDŻA SPORTOWEGO UTW

W dniu 07.05.2016 r, w Słupskim Ośrodku Kultury odbył się VI Turniej Brydża Sportowego Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W rozgrywkach brało udział 20 par /40 graczy / z UTW w: Stargardzie, Pyrzycach, Ustce, Policach, Słupsku oraz gracze z koła "Bez Atu" przy Słupskim Osrodku Kultury.

I miejsce zajęła paraz UTW Słupsk: Danuta Ryba i Stafan Molin
II miejsce zajęła para z SOK Słupsk; Barbara Falkowska i Sabina Szczechowicz
III miejsce zajęła p\ara z UTW Pyrzyce: Kazimierz Lemiesz i Jan Kozłowski

Drużynowo I miewjsce zajęła drużyna Słupskiego Ośrodka Kultury

I miejsce UTW zajęła drużyna UTW ze Słupska
II miejsce zajęła drużyna UTW z Stargardu
III miejsce zajęła drużyna UTW z Pyrzyc

GRATULUJEMY
NORDIC WALKING

07.05.2016 r. odbył się IV OGÓLNOPOLSKI MARSZ NORDIC WALKING UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU. O godz.11:00 w całej Polsce słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozpoczęli Marsz Nordic Walking. W Słupsku, przy pięknej, słonecznej pogodzie przemaszerowali
5 km trasę ulicami Słupska.
Organizatorem głownym imprezy było Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku", działające przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Wejherowie.Współorganizatorami byli: Polska Federacja Nordic Walking oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

BIOLODZY W BERLINIE

W dniach 3-4.06.2016 odbyły się warsztaty biologiczne zorganizowane przez sekcję biologiczną SUTW. Uczestnicy warsztatów pod naukowym przewodnictwem Profesora Zbigniewa Sobisza zapoznali się i podziwiali roślinność Ogrodu Botanicznego w Berlinie.

PROFESOR JERZY VETULANI

W dniu 11.04.2016 r. po raz drugi mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. Jerzego Vetulaniego. I tym razem aula Akademii Pomorskiej była szczelnie wypełniona słuchaczami. Na wykład pt. "Cywilizacja a starzenie się" zostali zaproszeni również mieszkańcy Słupska.
Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy o wpływie postępu cywilizacji na poprawę starości i o przyszłych kierunkach walki ze starzeniem się.
Profesor Jerzy Vetulani jest: Profesorem Nauk Przyrodniczych, Psychofarmakologiem, Neurobiologiem, Biochemikiem, Członkiem Polskiej Akademii Nauk, Członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Członkiem Honorowym Indian Akademy, Dr honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jednym z najczęściej cytowanych naukowców w dziedzinie biomedycyny, autorem wielu książek i opracowań, współzałożycielem Piwnicy Pod Baranami.
Wykład odbył się w ramach zadania publicznego pt: "Przestrzeń dla seniora" dofinansowanego przez Urząd Miasta Słupsk.

WYKŁAD PROF. JERZEGO VETULANIEGO

Wykład organizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku odbędzie się w Auli Akademii Pomorskiej.
Więcej informacji na facebooku pod adresem https://web.facebook.com/events/1018979004856852/


VI TURNIEJ BRYDŻA SPORTOWEGO UNIWERSYTETÓW III WIEKU

W dniu 10 kwietnia 2016 w Pyrzycach odbył się VII Turniej Brydża Sportowego Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Uczestnikami turnieju byli brydżyści UTW z: Pyrzyc, Polic, Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Słupska i Myśliborza. Nasi słuchacze w tym turnieju odnieśli sukces zajmując I miejsce wśród 6 drużyn startujących. Gratulacje!!!
SZUKAMY ZAJĄCZKA

W dniu 23.03.2016 nasze wolontariuszki razem z dziećmi szukały wielkanocnego zajączka w przedszkolu Niezapominajka przy ul. Koszalińskiej. Było wiele śmiechu, zabawy, radości.
WITAMY WIOSNĘ

W dniu 21.03.2016 r. słuchacze Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitali wiosnę. Uczestniczyli w otwartej wędrówce z kijkami zakończonej ogniskiem integracyjnym, palili marzannę, ćwiczyli po okiem instruktora.
Impreza odbywała się w ramach zadania publicznego "Senior w plenerze" wspólfinansowanego przez Miasto Słupsk.

NASZE NOWE HOBBY

Począwszy od 11 marca 2016 / piątek / o godz. 14:00 w co drugi piątek spotykać się będziemy w NASZEJ DEKORATORNI. Miejsce spotkań: biuro SUTW ul. Arciszewskiego 22a Dom Studenta nr.3
Powstają cudeńka. Zapraszamy.TURNIEJ BRYDŻA SPORTOWEGO MŁODZIEŻ + SENIORZY

W dniu 27.02.2016 odbył się integracyjny Turniej Brydża Sportowego Młodzież + Seniorzy. Tym razem pierwsze miejca zajęła młodzież. Seniorzy zajęli: Walentyna Bugłak -IV miejsce; Stanisława Piwowarska + Zuzanna Strok-V miejsce.
Turniej był częścią zadania publicznego współfinansowanego przez Urząd Miejski Słupsk.

BIOLODZY ZGŁĘBIAJĄ WIEDZĘ

W ramach Sekcji Biologicznej studenci Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zgodnie z planem w dniu 25.02.2016 pracowali przy mikroskopach pod kierunkiem Profesora Zbigniewa Sobisza - w pracowni Akademii Pomorskiej.Były to ćwiczenia laboratoryjne "TKANKI ROŚLIN".Dziękujemy Panie Profesorze za wkład pracy na rzecz starszych studentów.

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

W dniu 22.02.2016 odbyło się Zebranie Sprawozdawcze SLupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok 2015. Zarząd przedstwił sprawozdanie merytoryczne i finansowe. Komisja Rewizyjna przedstawiła sprawozdanie z oceny prawidłowosci działan finansowych SUTW. Po dyskusji Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła do akceptacji zaproponowane wnioski.Wnioski przyjęto wiekszoscią głosów. Zarówno sprawozdania jaki dokumentacja znajdują się w biurze SUTW i są do szczegółowego wglądu zainteresowanym członkom.

ZAKOŃCZENIE XI CYKLU BRYDŻOWEGO

W Słupskim Ośrodku Kultury zakończył się w miesiącu lutym XI Cykl brydżowy o puchary dyrektora tej placówki. Rozgrywki trwały od 14.09.2015 r. do 4.02.2016 r. i w ramach tego odbyło się 35 turniejów (na maxy, punkty meczowe, indywidualne), w których startowało 46 uczestników (w tym 16 studentów SUTW).
Z zawodników SUTW czołowe lokaty zajęli:

3 miejsce - Marek Czarnecki
5 miejsce - Danuta Ryba
7 miejsce - Stefan Mollin

W czasie zakończenia podziękowano Stanisławie Orłowskiej i Janowi Krupińskiemu za duże zaangażowanie w organizacji turnieju.
SENIORZY DZIECIOM

Rozpoczęliśmy prezentacje bajek "w okienku". To dla dzieci nowość. Prezentacja odbyła się w przedszkolu "Niezapominajka" oraz w świetlicy środowiskowej. Projekt współfinansowany został przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę"

TŁUSTY CZWARTEK

Byliśmy z przedszkolakami w tym dniu /04.02.2016/ i wspólnie przygotowywaliśmy faworki. Było wiele radości.
TO RÓWNIEŻ REHABILITACJA
DALSZY CIĄG DNIA BABCI I DZIADKA

W dniu 21.01.2016 nasi wolontariusze uczestniczyli w przygotowanej przez przedszkolaków z przedszkola Tęczowa Dolina. Były występy przedszkolaków, kwiaty i poczęstunek dla gości.

NASI NOWI PRZYJACIELE

W dniu 19.01.2016 nasz chór Seniores Cantetes został zaproszony do Przedszkola Nr 7 w Słupsku z okazji święta Babci i Dziadka. Był koncert kolęd w wykonaniu uniwersyteckiego chóru a potem wspólne śpiewanie.
Przybywa nam przedszkolaków. Jesteśmy sobie potrzebni. I jest to łączenie pokoleń.
"PAWILON II" W SANATORIUM

Dnia 18.01.2015 nasz III Teatr wystawił sztukę "Pawilon II" w rezyserii Huberta Gendig w sanatorium Perła w Ustce. Sztuka bardzo podobała się pensjonariuszom.
U NASZYCH MILUSIŃSKICH

Nasi milisińscy z przedszkola Tęczowa Dolina zatęsknili za nami. Poszliśmy do nich 13.01.2016 r. z kolędami i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. To było radosne spotkanie.
NASI SŁUCHACZE DLA SPOŁECZNOŚCI SŁUPSKA

Słuchacze Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku -członkowie sekcji teatralnej i chóralnej dają przykład aktywności i zaangażowania seniorów.
W dniu 08.01.2016 poprzedzajac finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, III TEATR przedstawił w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku sztukę Witolda Gombrowicza "Pawilon II".
Chór Seniores Cantates w dniu 10.01.2016 wystąpił z koncertem kolęd w Kosciele Ewangielickim w Słupsku.
OSTATNI WYKŁAD W 2015 ROKU

W dniu 21.12 2015 roku wykład na temat: "Najczęściej występujące schorzenia i przewlekłe dolegliwości osób starszych" wygłosił dr Wojciech Homenda. Chór zaprezentował koncert kolęd a następnie dzieliliśmy się wspólnie opłatkiem życząc sobie zdrowia i pomyślności w Nowym 2016 roku.

I MY TAM BYLIŚMY

W dniu 19.12.2015 nasz chór Seniores Cantates wystąpił z koncertem kolęd na Wigilii dla osób samotnych zorganizowanej przez Caritas parafii pw. św. Jacka
PODZIWIAJMY NASZE MALARKI

Do 10.01.2016 mozna ogladać wystawę malarską naszych koleżanek zdobywających umiejetności pod kierunkiem mgr Andrzeja Szczepłockiego.
Warto zobaczyć, podziwiać, zdobyć się na odwagę i zacząć malować.
BIOLODZY W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Wykład dla sekcji biologicznej poprowadzony przez Prof. Zbigniewa Sobisza w dniu 17.12.2015 miał charakter świateczny. Wesołych Świąt.

POZNAJEMY TWÓRCZOŚĆ WITOLDA GOMBROWICZA

15.12.2015 zakończyła się w teatrze Rondo realizacja zadania publicznego "Seniorzy przybliżają twórczość Gombrowicza", współfinansowanego przez Miasto Słupsk. Był to cykl 6 spektakli i wykładów dla słupskiej młodzieży szkól ponadgimnazjalnych przybliżajacych twórczość Witolda Gombrowicza. Po każdym spektaklu "Pawilon II" w wykonaniu sluchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, opracowanym na podstawie "Iwony Księżniczki Burgunde", dla kolejnej grupy młodzieży autor scenariusza mgr Hubert Gendig omawiał problemy zawarte w prezentowanej sztuce, nawiązując równocześnie do "Ferdydurke" będącej lekturą tej młodzieży.


DYPLOMY